I Warsztaty Robotyka w Astronautyce i Aeronautyce

W dniach 8-9 czerwca 2011 roku w Centrum Badań Kosmicznych PAN odbyły się I Warsztaty Robotyka w Astronautyce i Aeronautyce. Organizatorami warsztatów było Centrum Badań Kosmicznych PAN, Politechnika Wrocławska, Wojskowa Akademia Techniczna oraz Polska Platforma Technologii Kosmicznych.

Celem warsztatów był przegląd prac badawczych związanych z robotyka i lotnictwem, które prowadzone są obecnie w Polsce pod katem ich możliwego wykorzystania w badaniach kosmicznych.

W warsztatach wzięło udział ponad 50 osób. Podczas dwóch dni przez uczestników z siedmiu instytucji i uczelni z całej Polski przedstawionych zostało 20 prezentacji i 5 plakatów podzielonych na cztery sesje tematyczne: roboty latające, roboty mobilne i eksploracja planet, robotyka kosmiczna, sensory.

Wykład inauguracyjny pt. „Guidance, Navigation and Control in Space Robotics” został zaprezentowany przez prof. dr hab. inż. Jerzego Sąsiądka z Carleton University w Kanadzie.

Podczas drugiego dnia warsztatów odbyła się sesja z udziałem panelu dyskusyjnego na temat perspektyw rozwoju robotyki kosmicznej, na której prezentacje wygłosił m.in. przedstawiciel Ministerstwa Gospodarki Krzysztof Zaręba, Naczelnik Wydziału Polityki Przemysłowej w Departamencie Rozwoju Gospodarki.

Ponadto podczas warsztatów krótkiej prezentacji dokonała grupa studentów z Politechniki Białostockiej oraz Politechniki Wrocławskiej – przedstawiciele polskich zespołów, które brały udział w University Rover Challenge 2011. W tym roku, Polski łazik marsjański MAGMA2, wykonany przez studentów z Politechniki Białostockiej, zwyciężył w tych prestiżowych, międzynarodowych zawodach, które od kilku lat odbywają się w Stanach Zjednoczonych.