KRET na konferencji LPSC w Houston

Na początku marca b.r. odbyła się "42nd Lunar and Planetary Science Conference" (LPSC) w The Woodlands w okolicach Houston. Podczas konferencji zostały przedstawione osiągnięcia badań planetologicznych związanych z Układem Słonecznym. W tym roku dominowała interpretacja danych z dwóch amerykańskich satelitów MRO (Mars Reconaissance Orbiter) i LRO (Lunar Reconaissance Orbiter).

Instrumenty badawcze oraz urządzenia przwidziane do eksploracji zostały przedstawione na sesji plakatowej. Wśród nich znajdował się plakat na temat wyników badań związanych z polskim penetratorem KRET, który podczas ostatniej kampani pomiarowej zagłębił się na ponad 5m w analogu księżycowym.

Badania mechaniki gruntów ciał Układu Słonecznego oraz zjawisk termofizycznych tam zachodzących prowadzone są od wielu lat w Centrum Badań Kosmicznych PAN poprzez budowę instrumentów na szereg misji kosmicznych tj. Cassini Huygens, Rosetta czy w ostatnim czasie Fobos-Grunt. Wiedza i doświadczenie zdobyte w ramach ich realizacji stanowi przyczółek do przyszłej eksploracji kosmosu.