Wizyta przedstawicieli Centrum Badań Kosmicznych na konferencji „14th Heat and Mass Transfer Forum” w Mińsku

Przedstawiciele naszego laboratorium, Tomasz Kuciński i Karol Seweryn, uczestniczyli w konferencji na Białorusi, której tematyką jest wymiana ciepła i masy. Odbyła się ona w dniach 9-13 września w Mińsku, w siedzibie Białoruskiej Akademii Nauk.

 

Zaprezentowaliśmy tam wyniki analiz termicznych i rozwiązania systemu kontroli termicznej w projekcie „Opracowanie inteligentnej, wysokoczułej, niskoszumnej kamery CCD z wewnętrzną analizą obrazu do obserwacji naukowych oraz monitoringu”. Projekt realizujemy w ramach konsorcjum z Centrum Fizyki Teoretycznej,  Instytutem Fizyki Eksperymentalnej Uniwersytetu Warszawskiej oraz firmą CREOTECH. Jest to przykład projektu typu SPIN-OFF. Rodzina kamer z macierzą CCD została zaprojektowana w programie „Pi of the sky”, a celem obecnego projektu jest wdrożenie kamery do zastosowań takich, jak np. monitoring przemysłowy z zaawansowanym, wbudowanym rozpoznawaniem obrazu.

 

Konferencja była również okazją, aby nawiązać współpracę z białoruskimi naukowcami i przedstawicielami przemysłu. Instytut Wymiany Ciepła i Masy im. Luikova to światowej klasy jednostka, w tym roku obchodząca swoje 60lecie. Białoruś dwa miesiące temu odniosła również znaczący sukces w dziedzinie astronautyki, wystrzeliwując na orbitę swojego drugiego satelitę. W najbliższym czasie planowana jest bliższa współpraca z białoruskimi partnerami. 

 

Przydatne odnośniki:

 

Instytut Wymiany Ciepła i Masy im. Luikova

http://www.itmo.by/(tylko po rosyjsku)

 

Więcej informacji na temat projektu “Pi of the sky”

http://grb.fuw.edu.pl/

 

Informacje dotyczące wystrzelenia drugiego białoruskiego satelity

http://news.belta.by/en/main_news?id=687955